İkamet İşlemleri

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin İkamet İzni Hakkında Gerekli Bilgiler

Üniversitemize yeni kabul edilen lisans, önlisans ve lisansüstü yabancı öğrenciler, kabul mektuplarıyla birlikte, "İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne" "İkamet İzin Belgesi" için başvururlar. Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvuran öğrenci adayları buradan aldıkları İkamet İzni Başvurusu Yaptığına ilişkin yazı ile Üniversitemiz Kayıt Merkezine gelirler, ve (diğer evrakların da eksiksiz olması durumunda) kayıtlarını yaptırırlar.

Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü  "İkamet İzin Belgesi" için öğrencilerden Üniversiteye Yerleştiğine dair Kabul Mektubunu getirmelerini  ve Sağlık Sigortalarını yaptırmış olduklarına dair belgeyi ibraz etmelerini isteyecektir. Sağlık Sigortası ile ilgili işlemleri Edirne SGK'da (Sosyal Güvenlik Kurumu) yaptırabilirsiniz.


İkamet İzniniz geçerli olduğu sürece, Türkiye’ye girmek için vize almanıza gerek yoktur. Örneğin, sömestr tatili için ülkenize gittiğinizde ve Türkiye’ye geri dönerken, oturma izninizle giriş yapabilirsiniz.


İkamet süresi dolanlar, en fazla 15 gün içerisinde ikametlerini uzatmak zorundadırlar. Aksi takdirde yasal işlem uygulanır.


Kayıtsız olan, izin alan (kayıt donduran), ilişiği kesilen, kendi isteğiyle ilişik kesen ve mezun olan öğrencilerin listesi her dönem İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne iletilir ve bu öğrencilerin oturma izni iptal edilir. Bu nedenle, bu durumdaki öğrenciler, izin aldıktan, mezun olduktan veya ilişiği kesildikten sonra maksimum 15 gün içerisinde ülkeyi terketmek veya harçlı ikamet almak üzere İl Göç İdaresi'ne başvurmak zorundadır. Aksi takdirde yasal işlem uygulanır.


Öğrencilerin; Okuldan ilişik kesilmesi, kayıt dondurma, izinli sayılma, tutuklanması veya hükümlü olması, durumlarında “öğrenim amaçlı ikamet izinleri iptal edilmektedir.


Herhangi bir okulu kazandığı halde, süresi içerisinde kaydını yaptırmayan yabancı uyruklu öğrencilerin bilgileri okul idaresi tarafından ilgili makamlara bildirilmektedir.


Bu içerik 26.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 16018 kez okundu.